Autor Wątek: O wybaczaniu - złote myśli, cytaty, aforyzmy ...  (Przeczytany 30434 razy)

Offline Yarine dnia: Lipiec 04, 2005, 00:37:55

  • Praktyk
  • *
  • Wiadomości: 8
Co nieco o przebaczniu:

- Dlaczego nie przestaniesz mówić o moich dawnych błędach? - zapytał mąż. - Myślałem, że mi już przebaczyłaś i zapomniałaś.

- Oczywiście. Przebaczyłam i zapomniałam - odpowiedziała żona. - Ale chcę być pewna, że ty nie zapomnisz, że przebaczyłam i zapomniałam.

Tekst : Anthony de Mello  "Śpiew ptaka"

Offline Grzegorz #1 dnia: Lipiec 04, 2005, 00:38:56

  • Praktyk
  • *
  • Wiadomości: 7
Nie tylko o "wybaczaniu".

Dla niektórych ludzi przychodzi taka godzina,
Kiedy muszą powiedzieć wielkie Tak, albo wielkie Nie.
Od razu widać, kto z nich w sobie ma gotowe Tak.
Wypowiedziawszy je, coraz wyżej się wspina.

Wzrasta i w ludzkiej czci, i w zaufaniu do samego siebie.
Ten, kto powiedział Nie, nie żałuje.
Gdyby zapytali go, czy chce odwołać je, nie odwoła.
Ale właśnie to Nie - to słuszne Nie - na całe życie go grzebie.


K.Kawafis - Ekdota Poiemata, przed 1911 - tł. Zygmunt Kubiak
v.Yellow v.Blue v.Wizard

Offline Yarine #2 dnia: Lipiec 04, 2005, 00:39:55

  • Praktyk
  • *
  • Wiadomości: 8
Tak mało jest o wybaczaniu w literaturze. Co najwyżej spotykam opisy, gdy ktos prosi o "przebaczenie" i odbywa się to w napuszeniu i przejaskrawieniu. Tak mało jest przekazów o tym, że człowiek sam z siebie chce wybaczyć. Czyżby jedyna szansa na to, że świat dowie się jak to jest istniała tutaj?
Czy to my mamy przekazać ludziom, co znaczy wybaczenie?
Clolernie sie tego boję. Już parę zasiadałam do tego, by opisać moje przeżycia związane z wybaczaniem i zawsze odchodzę od komputera.
Może przejdę przez te lęki i obawy?

Na dziś chcę zadedykować sobie i wszystkim, którzy zechcą być "zadedykowani" wiersz Leopolda Staffa pt. "O miłości wroga"

Tyś mnie spotwarzył, bracie, tyś proch mi cisnął w oczy -
Jam twarz swą w źródle umył, w tobie się dusza mroczy.

Tyś mnie zasmucił, bracie, tyś płaszcz mi zdarł na mrozie -
Jam piękną nagość swą ujrzał, twa dusza marznie w grozie.

Tyś mnie przestraszył, bracie, twa dłoń mi spichrze pali -
Ja żebrzącz pokory się uczę, twa dusza na głód się żali.

Tyś mnie ukrzywdził, bracie, tyś zranił moją miłą -
Jam ją pokochał bardziej, twej duszy krwi ubyło.

Tyś cios mi zadał w duszę, co miłość swą ci dała -
Jam bólem się oczyścił, a dusza twa skonała.

Klęknijmy razem, bracie... Mogiła się otwarła -
Módlmy się za twą duszę, co nieszczęśliwie zmarła.

Cordis #3 dnia: Lipiec 04, 2005, 00:40:49

  • Gość
Najszczęśliwsza chwila w życiu człowieka to nie ta,
w której znalazł żyłę obfitującą złotem,
ale ta, w której wytopił złoto z siebie.
To nic, że serce człowieka bywa jak zamknięte naczynie.
Jeśli jest w nim coś szlachetnego,
jest taki ogień, który potrafi wszystko przetopić...

Kaja #4 dnia: Lipiec 04, 2005, 00:41:29

  • Gość
"Nie wybaczając innemu nie tyle smucisz go, co obrażasz samego siebie."
- św. Jan Złotousty   

"Nie pałaj wrogością do żadnego człowieka. W przeciwnym razie twoja modlitwa będzie Bogu niemiła."
- abba Izajasz   

"Chrześcijanie, nie zapominajmy najpierw wybaczać innym, zanim będziemy prosić Boga o wybaczenie."
- św. Filaret Metr. Moskiewski

Cordis #5 dnia: Lipiec 04, 2005, 00:42:46

  • Gość
W ostatnich dniach czytam więcej tekstów niedawno zmarłego JPII. Dużo mówił o wybaczaniu (przebaczaniu - część tekstów jego jest tłumaczona i chyba jednak większość ludzi traktuje oba te słowa jako synonimy).
Jeden z nich można znaleźć: TUTAJ
Przytoczę tylko parę cytatów:
Cytuj
Nie jest łatwo skłonić się do przebaczenia i pojednania. Pojednanie może sprawiać trudność nawet wówczas, gdy konflikt powstał z naszej własnej winy. Jeśli zaś winien jest ktoś inny, może ono wręcz być postrzegane jako nieuzasadnione upokorzenie. Aby uczynić krok ku pojednaniu, trzeba wpierw przejść drogę wewnętrznego nawrócenia; trzeba mieć odwagę, aby pokornie podporządkować się przykazaniu Jezusa. Jego słowo nie pozostawia wątpliwości: nie tylko ten, kto jest przyczyną wrogości, ale i ten, kto jej doznaje, winien dążyć do pojednania (por. Mt 5, 23-24). Chrześcijanin winien zawrzeć pokój nawet wówczas, gdy czuje się ofiarą kogoś, kto go niesłusznie znieważył i uderzył. Sam Chrystus tak postąpił. Oczekuje On, że uczeń pójdzie w Jego ślady, przyczyniając się przez to do odkupienia brata.
W naszej epoce przebaczenie coraz bardziej jawi się jako nieodzowny wymiar prawdziwej odnowy społecznej oraz jako warunek utrwalenia pokoju na świecie. Kościół, głosząc przebaczenie i miłość nieprzyjaciół, jest świadom, że wzbogaca duchowe dziedzictwo całej ludzkości o nowy sposób budowania relacji z bliźnimi; sposób z pewnością niełatwy, ale niosący wielkie nadzieje. Wie także, że może w tym liczyć na pomoc swego Pana, bo On nigdy nie opuszcza tych, którzy w obliczu trudności uciekają się do Niego.
 
(wytłuszczenia moje)

I jeszcze zdanie, które mnie bardzo urzekło:
Cytuj
  Serce pojednane z Bogiem i bliźnim jest sercem wielkodusznym*)
(*)wielkoduszny= Wielkiego Ducha (Duszy?)  :lol:

Irena #6 dnia: Lipiec 04, 2005, 00:43:34

  • Gość
Z książki - Jedność w wielości

BUDDYZM
Cokolwiek byłoby przyczyna twego cierpienia, nie krzywdź bliźniego swego - odpuść mu, jeśli zadał ci ból.

HINDUIZM
Bóg grzesznikowi przebaczy, jeśli szczerze będzie człowiek swej przewiny żałował. Przebaczenie otwiera drogę do szczęścia wiodącą , przeto mędrzec zawsze gotów jest swoim winowajcom odpuścić.

DŻINIZM
Wszystkim żyjącym istotom przebaczam.Niechaj wszystkie żywe istoty przebaczą mnie. Jestem przyjacielem wszystkiego, co żyje.Nie ma wrogości we mnie do człowieka, zwierzęcia ni rośliny

SIKHIZM
Tak wielu ludzi życie postradało,
Bo obcy był im duch przebaczenia.
Precz wygnaj złość z serca swego
I spójrz - świat cały jest twym przyjacielem

Użyte jest tu słowo przebaczanie -  dla mnie treść tych  aforyzmów dotyczy wybaczania .

Kaja #7 dnia: Lipiec 04, 2005, 00:44:16

  • Gość
Agata Budzynska: Kiedy wyruszysz w drogę

"Kiedy spakujesz już swoje życie
I wyruszysz w drogę
Zamiast wszystkiego co powinnam ci dać
Dam ci tylko słowo
Kochaj
Nie dał ci Bóg prawa abyś sądził
Kochaj
Kiedy zrozumiesz już wszystkie mądrości
Całą głupotę zrozumiesz
I będziesz wiedział jak można umrzeć
Tylko z życiem będzie trudniej
Kochaj
Gdy trzeba będzie kamienie wołać będą
Kochaj
Nie musisz ciągle grzebać w śmietniku
Patrzeć przez brudną szybę
Wystarczy tylko wystarczy chcieć
I wszystko jest możliwe
"

Chyba już wszystko z Wybaczaniem mi się kojarzy... I o dziwo - choć nie potrafię odpowiedzieć na pytanie z czym na trening się wybieram, to chwilami czuję, że jakiś cień czy cierń w sercu tkwi.
Pozdrawiam.

Offline Santosza #8 dnia: Wrzesień 30, 2005, 13:49:20

  • Praktyk
  • *
  • Wiadomości: 2
Historia o Duszyczce

Otóż pewna mała Duszyczka przyszła do Boga z pragnieniem zejścia na Ziemię i zrealizowania jakiegoś aspektu boskości w ludzkim ciele.
Jej wybór padł na wybaczanie. I wtedy pojawił się problem, ponieważ wszystko, co stworzył Bóg było piękne i doskonałe i nie było komu wybaczać.  Wszystkie pozostałe dusze były równie wspaniałe i nie ustępowały w niczym Duszyczce.
Duszyczka zmartwiła się:
   -  Komu mam wybaczyć, jeśli wszyscy są dobrzy?
Wówczas z grona dusz wystąpiła Przyjazna Dusza i zaproponowała:
   -  Jeśli chcesz zejdę na Ziemię z Tobą i będziesz mi mogła wybaczyć.
   -  Ale co mam Ci wybaczyć? - zdziwiła się Duszyczka.
   -  Nie martw się, coś paskudnego wymyślę - odparła Przyjazna Dusza.
   -  Dlaczego Ty, tak pełna Światła chcesz się zniżyć do zrobienia czegoś złego? - nie rozumiała Duszyczka.
   -  Z miłości do Ciebie, Duszyczko. Kocham Ciebie i wiem, że chcesz poznać, czym jest wybaczanie. Nie ma na to innego sposobu. Gdy nie ma zimna, nie doświadczysz ciepła, gdy nie ma smutku, nie poznasz czym jest radość, gdy nie ma "zła", nie poznasz "dobra" ...  Ktoś musi "zniżyć się", żebyś ty mogła doświadczyć, poznać siebie jako istotę wybaczającą. Zawsze sobie pomagamy i kiedyś Ty zrobiłaś coś dla mnie, chociaż być może tego nie pamiętasz - odpowiedziała Przyjazna Dusza -Ale mam jedną jedyną prośbę do Ciebie.
   -  Zrobię co zechcesz  - zapewniła Duszyczka.
   -  W chwili, kiedy zadam Ci cios, kiedy dopuszczę się najgorszego, nie zapomnij Kim Jestem W Istocie - poprosiła Przyjazna Dusza.
    -  Nigdy nie zapomnę! - obiecała Duszyczka  - Zawsze będziesz w moich oczach doskonała jak teraz!
???

Joasia #9 dnia: Grudzień 18, 2005, 19:09:13

  • Gość
"Czy mógłbyś pragnąć czegoś,
czego nie może ci dać wybaczanie?
Pragniesz spokoju? Daje ci go wybaczanie.
Czy pragniesz szczęścia, spokoju umysłu,
poczucia sensu istnienia,
poczucia wartości i piękna,
które górują nad światem?
Czy pragniesz opieki i bezpieczeństwa
i ciepła, które zawsze daje pewne oparcie?
Czy pragniesz niezmąconej ciszy,
delikatności, której nie da się wyrazić,
głębokiego, trwałego ukojenia
i wspaniałego, niezmąconego odpoczynku?
Wszystko to ofiaruje ci wybaczanie."

- Foundation for Inner Peace: "Course in Miracles"

Offline Naiwniak #10 dnia: Sierpień 06, 2009, 14:36:35

  • Wiadomości: 3
Taki mały cytacik.....

"Kochająca kobieta wybacza wszystko, lecz nie zapomina niczego." ;)




www.mojeofe.com